Jesteś tutaj: Teoria » Mapy Myśli a mózg człowieka

Mapy Myśli a mózg człowieka

Dopiero kilkaset lat temu zaczęliśmy gromadzić wiedzę o budowie i funkcjonowaniu mózgu. Coraz bardziej uświadamiamy sobie jak niewielki wycinek wiedzy posiadamy i jak długa droga dzieli nas od pełnego zrozumienia natury własnego umysłu. Jednak odkrycia w tej dziedzinie na zawsze odmieniły nasz pogląd o umyśle człowieka.

Mózg człowieka składa się z około biliona komórek nerwowych. Każda z nich posiada ogromny potencjał elektrochemiczny oraz system przetwarzania i przewodzenia danych. Każda z komórek mózgu wygląda jak ośmiornica, otoczona dziesiątkami, setkami czy nawet tysiącami wypustek. W powiększeniu widać jak wypustki rozgałęziają się, przypominając promieniście rozchodzące się konary drzewa.

Każda z komórek nerwowych mózgu, jak mówi Prof. Piotr Anochin z Uniwersytetu Moskiewskiego, może wytworzyć połączenia z 1028 innych komórek. Pomyśl tylko czego może dokonać cały mózg, który ma bilion takich komórek! Napisana liczba wszystkich możliwych kombinacji w całym mózgu to cyfra 1 z rzędem zer o długości 10,5 km!

Nikomu nieudało się dotąd w pełni wykorzystać potencjału mózgu. Dlatego wiemy, że ludzki umysł jest nieograniczony!

Mózg człowieka można podzielić na dwie półkule. Jedna z nich, tzw. Willi (najczęściej prawa), posługuje się rytmem, przestrzenią, wyobraźnią, dźwiękiem, kolorami, postrzega wymiary i obraz całości. Druga z nich, tzw. Wilfrded (najczęściej lewa), posługuje się logiką, liczbami, słowami, hierarchią, linearnością, analizą, zbiorami. Widzi szczegóły, a nie dostrzega obrazu całości.

Używanie jednej z nich ogranicza nasz potencjał. Dopiero połączenie obydwu, czyli zjawisko synergii (1+1=11) umożliwia nam pełne wykorzystanie swojego potencjału i genialności. Cechą charakterystyczną wszystkich geniuszów (Da Vinci, Einstein, Mozart, Picasso) było właśnie wykorzystywanie obydwu półkul na raz. Omawiane tu Mapy Myśli są doskonałym sposobem, na łatwe połączenie obydwu półkul, dlatego warto jest się ich nauczyć!

Przejdź do: ⇒ Mapy Myśli a uczenie się