Jesteś tutaj: Teoria » Mapy Myśli a uczenie się

Mapy Myśli a uczenie się

Szybka Nauka: psychologia uczenia się

Mózg dobrze wchłania informacje, jeśli zastosujemy pewne zasady poznane w psychologii. Te same zasady wykorzystuje się także tworząc Mapy Myśli. Używamy w nich obrazów, słów kluczowych, skojarzeń i mnemotechnik. Jest to kolejny argument, który świadczy o skuteczności tworzenia Map Myśli i przewadze nad notatkami liniowymi.

Szybka nauka – Zasady zapamiętywania:

1. Syntezja. Jest to połączenie wielu zmysłów do zapamiętywania. Używając więcej niż jednego zmysłu, umysł znacznie lepiej zapamiętuje informacje. Im więcej zmysłów użyjesz, tym szybciej zapamiętasz i łatwiej sobie przypomnisz wprowadzoną wiedzę.

Zmysły: wzrok, słuch, zapach, dotyk, kinestezja. Tworząc obraz na Mapie Myśli, staraj się aby słowa klucze przywoływały wymienione zmysły.

2. Ruch. Znacznie łatwiej zapamiętujemy filmy w których jest jakaś akcja, które są w ruchu, niż nieruchome obrazy. Tworząc Mapy Myśli używaj obrazów które przywołują ruch.

3. Skojarzenia. Cokolwiek chcesz zapamiętać, musisz to połączyć z czymś, co już znasz, co jest stabilne w Twoim mentalnym środowisku. Przypominając informacje, nieświadomie tworzysz ciąg skojarzeń. Tak samo w Mapach Myśli, łączysz główny temat z kolejnymi zagadnieniami, tworzysz odnośniki – ułatwiając tworzenie skojarzeń.

To tak jak z wieszakiem. Chcąc powiesić ubranie, musisz powiesić je na czymś co jest już stabilne w środowisku (wieszak, hak, gwóźdź w ścianie). W pustej przestrzeni ubranie spadnie. Tak samo w umyśle. Informacja wpuszczona do próżni przepadnie. Informacja którą połączysz z czymś co juz znasz – zostanie zapamiętana.

4. Humor. Pamiętamy dobrze to, co nas bawi. Wykorzystaj to w Mapach Myśli! Używaj zabawnych ilustracji, skojarzeń i baw się!

5. Wyobraźnia. Jak powiedział Einstein, wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza. Wiedza jest ograniczona, podczas gdy wyobraźnia jest nieograniczona. Im bardziej korzystasz z wyobraźni podczas nauki, tym lepiej! Tworząc Mapy Myśli pobudzaj swoją wyobraźnię za pomocą obrazów, symboli i słów–kluczy. Wyobrażaj sobie to, co notujesz.

6. Numeracja. Numery to domena lewej półkuli. Sekwencje, kolejność – pomagają w zapamiętywaniu i przypominaniu informacji. Tworząc Mapy Myśli możesz numerować gałęzie i słowa kluczowe.

7. Symbolizm. Językiem podświadomości, która odpowiada za pamięć są symbole. Zamiast nudnych, zwykłych słów, naucz się używać symboli. Stwórz własny system symboli, w którym każdy będzie miał przypisane znaczenie. Symbolami można też zapisywać pojęcia abstrakcyjne, trudne do zapamiętania.

8. Kolory. Twój umysł kocha kolory. Kolorowe obrazy działają twórczo na wyobraźnię, wzbudzają zainteresowanie, pomagają zapamiętywać. Rysując Mapy Myśli używaj jak najwięcej kolorów. Akcentuj to, co najważniejsze (np. na czerwono), rysuj podtematy w konkretnych kolorach, twórz kolorowe obrazki i symbole.

9. Wyolbrzymianie. To, co wyróżnia się z tłumu – zapamiętujesz łatwo. Wykorzystaj to w tworzeniu obrazków do Map Myśli.

Mapy Myśli: podsumowanie teorii

Jeśli przeczytałeś ten krótki zarys teorii Map Myśli, masz podstawy do zrozumienia tego systemu. Mapy Myśli wykorzystują naszą naturę. Nasze myśli w mózgu przebiegają nielinearnie, na zasadzie skojarzeń, obrazów, symboli. Używasz wielu zmysłów do zapamiętywania i przypominania informacji. Łącząc obydwie półkule mózgu, uzyskujesz efekty synergii.

Dokładnie na tych samych zasadach bazują Mapy Myśli. Dlatego są tak skuteczne w nauce, kreatywnym myśleniu, planowaniu, podejmowaniu decyzji, projektowaniu. Na kolejnych stornach dowiesz się jak tworzyć Mapy Myśli i gdzie można je wykorzystać poza szybką nauką.

Przejdź do: ⇒ Mapy Myśli – jak tworzyć?