Mapy Myśli w praktyce

Wiele osób myśli, że Mapy Myśli stosuje się tylko w szkole lub na studiach. Jednak jest zupełnie inaczej. W szkolnictwie Mapy Myśli są bardzo przydatne do nauki bo pomagają zaoszczędzić do 90% czasu na tworzenie notatek. Ułatwiają też ich zapamiętanie i powtarzanie materiału – niezbędne w szybkiej nauce.

Jednak dopiero w prawdziwym życiu okazuje się, jak bardzo przydają się Mapy Myśli

Poniżej kilka przykładów z mojego życia, gdzie stosuję Mapy Myśli.

Mapy Myśli w Pracy

W firmie w której pracowałem (obsługa klienta), często zmieniały się projekty nad którymi pracowaliśmy. Za każdym razem robiono szkolenie, po którym otrzymywaliśmy sterty materiałów. Czasem obserwowałem kolegów i koleżanki z pracy... Podczas rozmowy z klientem nerwowo grzebali w papierach aby znaleźć potrzebną informację.

Ja natomiast zawsze wybierałem zrobienie mapy myśli nowego projektu. Na środku duży obraz reprezentujący temat, od niego odchodzące odgałęzienia (główne działy/sekcje). Najdrobniejsze gałązki zawierały słowa kluczowe i szczegółowe informacje.

Rezultat: Zamiast stert papieru, miałem jedną kartkę z rozpisanym całym projektem. Wszytko w jednym miejscu. Ułatwiało to znacznie znalezienie informacji i szybkie zapamiętanie projektu.

Mapy Myśli a planowanie

Dzień, tydzień czy miesiąc planuje wg takiego schematu: Najpierw na środku symbol dnia (lub tygodnia, m–ca). Następnie dookoła niego zadania do realizacji. Kolejne odgałęzienia to czas trwania, priorytet oraz cele.

Taki plan z Mapy Myśli wrzucam do rozkładu dziennego (OPA, wzorowany na planerze Anthony Robbinsa, czyli tabelka z checkmarkiem, priorytetem, czasem trwania, akcją, wynikiem i celem).

Pisanie tekstów za pomocą Map Myśli w 3 krokach:

Krok 1. Mapa myśli

a) Temat główny na środku
b) podtematy
c) słowa klucze, o sprawach które chcę napisać

Krok 2. Inkubacja (nie zawsze). (czyli zostawiam na godzinę, noc).

Krok 3. Pisanie. Czyli siadam do komputera i stukam w klawisze :)

Jeśli mam do czynienia z dłuższym tekstem (np. książka), najczęściej robię codziennie trzy kroki naraz. Robię mapę do kolejnego rozdziału, opisując jednocześnie mapę z dnia poprzedniego.

Metodę Map Myśli można wykorzystać do każdego rodzaju tekstu – artykuły, recenzje, prace zaliczeniowe, książki...

Mapy Myśli jako notatki z informacji zebranych w ciągu dnia.

Przykład dzisiejszy: Znalazłem ciekawy artykuł w sieci. Zamiast kopiować, lub drukować cały tekst - tworzę Mapę Myśli. Potem chowam do segregatora, gdzie mogę w błyskawicznym tempie przejrzeć i przypomnieć sobie to, co najważniejsze.

Planowanie wystąpienia publicznego na Mapie Myśli

Przygotowując się do nowego szkolenia, najpierw tworzę Mapę Myśli tego, co zamierzam powiedzieć. Zapisuję najważniejsze idee i punkty przemówienia jako słowa–klucze. Zarówno rzeczy merytoryczne, jak i organizacyjne.

Pomoc koleżance

Zgłosiła się do mnie koleżanka z problemem do rozwiązania. Po odebraniu telefonu (w tramwaju), wyciągam notes i rysuję mapę myśli wszystkich możliwych rozwiązań. Pobudzam w ten sposób swoją kreatywność.

Projektowanie strony internetowej.

Zaczynając Mapę Myśli, na środku kartki piszę duży symbol lub logo strony. Następnie rysuję główne konary: tematyka, czyli to – o czym jest strona; struktura, czyli działy (artykuły, multimedia, kursy); źródła – skąd będę czerpał informacje, jak pozyskam teksty; dodatki na stronę itp. Mapa Myśli gotowa...

Z czasem dochodzi kolejna gałąź : poprawki – czyli co zmienić/dodać/ulepszyć... Tak stworzyłem wszystkie swoje strony i nadal to robię!

Codziennie są dziesiątki możliwości, gdzie możesz wykorzystać Mapy Myśli. Wystarczy wyrobić nawyk ich tworzenia!

⇒ Zobacz gdzie jeszcze możesz wykorzystać Mapy Myśli w życiu codziennym: Zastosowanie Map Myśli